درمان بی خوابی بدون داروهای گیاهی و شیمیایی

به گزارش مجله رویای کره ای، برای درمان بی خوابی شبانه بدون دارو باید قواعدی مثل تاریکی، آرامش، دمای ثابت و مطبوع، برخورداری از اتاق خواب و ساعت خواب ثابت را رعایت کرد.

درمان بی خوابی بدون داروهای گیاهی و شیمیایی

سرویس روانشناسی - همه ما بی خوابی را تجربه کرده ایم برخی اما به دفعات زیادی دچار بی خوابی مخصوصا بی خوابی های شبانه می شوند. وقتی دچار این حالت می شویم صدای عقربه های ساعت به یکی از بلندترین و آزار دهنده ترین صداهایی که می شناسیم تبدیل می گردد. اما برای درمان بی خوابی روش های مختلفی پیشنهاد شده از درمان با داروهای شیمیایی و قرص خواب آور تا درمان با گیاهان دارویی. ما برایتان راهکارهای عملی را پیشنهاد می دهیم که امتحان کردن آن برای درمان بی خوابی ضرری ندارد. در ادامه 8 راهکار درمان بی خوابی را بخوانید.

1- ساعت خوابتان را تنظیم کنید

  • گفته می گردد شخصی که بیشترین ضربه را به مسئله خواب زد، ادیسون بود. برای اینکه با کشف الکتریسته بود که معنی و مفهوم شب و تاریکی از بین رفت و این امکان برای بشر بوجود آمد تا بیست و چهار ساعت شبانه روز به کار یا تفریح بپردازد و همه اینها به خواب درست آسیب می رساند. بنابراین این خود ما هستیم که باید ساعت خوابمان را تنظیم کنیم.
  • طبق تحقیقاتی که در مورد خواب اجرا شده بهترین وقت خواب که عمیق ترین خواب و آرامش بخش ترین خواب را برای ما به ارمغان می آورد خواب بین ساعت ده و حداکثر یازده شب تا حدود ساعت پنج صبح است، این ساعات از خواب جایگزین ندارد، یعنی شما نمی توانید بگویید که من ساعت دو بعد از نصف شب می خوابم و از آن طرف دیرتر از خواب بیدار می شوم. این امر باعث می گردد خواب عمیق و مفید را از دست بدهید و در طول روز کسل بوده و به چرت زدن روی بیاورید و همین مسئله مسائل خواب را تشدید می کند. بنابراین برای درمان بی خوابی سعی کنید عاداتتان در زمینه خواب و ساعت خواب را اصلاح کنید و ساعتی ثابت و مناسب برای خوابتان تنظیم کنید.

2 - روزها چرت نزنید

بدن ما در شبانه روز به میزان معینی از خواب نیاز دارد. در حالی که خواب روزانه این توانایی را دارد که چند برابر خواب شبانه نیاز بدن به خواب را تامین می کند اما به همان اندازه برای ما مفید نیست. بنابراین چرت زدن روزانه هرچند کوتاه می تواند عاملی باشد برای بی خوابی های شبانه، پس روزها چرت نزنید.

3- از رختخوابتان تنها برای خوابیدن استفاده کنید

برای درمان بی خوابی باید برای خوابیدن یک فضای بسته و آرام را انتخاب کرد که در آن احساس امنیت کنیم و بتوانیم ذهن خود را فقط بر روی یک چیز یعنی خوابیدن متمرکز کنیم. همچنین کارهایی غیر از خوابیدن مثل مطالعه کردن، کار کردن، تلویزیون تماشا کردن و حتی فکر کردن را باید خارج از رختخوابتان انجام دهید. می توانید صندلی ای کنار تختتان گذاشته، روی آن بنشینید، به هرچه می خواهید فکر کنید و تنها زمانی که احساس خواب آلودگی به سراغتان آمد به تختتان بروید. این کار باعث می گردد رختخوابتان حالت خواب را برای ذهن و بدنتان تداعی کند.

4- برای روز بعد برنامه ریزی کنید

یکی از راهکارهای درمان بی خوابی این است که پیش از خواب (و البته بیرون از رختخوابتان) برنامه های روز آینده اتان را طراحی کنید. این کار به ذهنتان نظم می دهد.

5- استفاده از تکنیک طوفان ذهنی

می توانید پیش از خواب یک کتاب سخت فهم مثل کتب فلسفی و یا معماهای پیچیده را روی آن صندلی که کنار رختخواب خود گذاشته اید مطالعه کنید تا ذهنتان خسته گردد و برای خواب آماده شوید البته این تکنیک برای افراد بسیار جزیی نگر که دچار رفتارهای وسواس گونه هستند توصیه نمی گردد.

6- اضطراب را از خود دور کنید

با توجه به اینکه برخی از مسائل خواب به اضطراب باز می گردد، برای درمان بی خوابی تان اگر در هنگام خواب دچار اضطراب هستید سعی کنید به شکل آگاهانه نفس بکشید و روی تنفستان تمرکز کنید تا افکار اضطرابی دور شوند و با فاصله انداختن بین دم و بازدم (حدود 8 شماره) و انجام تنفس عمیق ضربان قلبتان را پایین آورده و به بدنتان پیام آرمیدگی ارسال کنید.

7- استفاده از تکنیک ریلکسیشن

  • تکنیک های ریلکسیشن و یا تن آرامی می تواند به شما در درمان بی خوابی و اضطراب کمک کند. در این روش تمام اجزای بدن را از سمت پایین به سمت سر، یکی پس از دیگری شل و ریلکس می کنیم. از انگشتان پای خود شروع کنید. انگشتان پای خود را احساس کنید. وزن آنها را حس کنید. هرگونه تنش وانقباض را روی انگشتان پای خود بردارید. آگاهانه آنها را شل و ریلکس کرده و آرام سازید. به خود تلقین کنید که آنقدر انگشتان پاهایتان سنگین هستند که دارند به پایین و تشک تخت خوابتان فرو می فرایند. همین مراحل را به ترتیب برای زانوها، ران ها، شکم، قفسه سینه، باسن، دست ها، بازوها، کتف ها، گردن، سر، دهان وفک، چشم ها، صورت وگونه ها تکرار کنید تا هنگامی که تمام بدنتان یکپارچه ریلکس و آرام گردد.
  • چشم ها نیز در این تکنیک اهمیت ویژه ای دارند، در چشمان خود گرما را حس کرده و اینگونه به خود القا کنید که پلک هایتان خیلی سنگین شده و شما قادر به گگرددن آنها نیستید (دراین روش همچنین می توانید ابتدا عضلات هر قسمت از بدن را منقبض کرده وسپس آنها را شل کنید تا ریلکس شدن آنها را بهتر حس کنید). در حین انجام آرام سازی تنفس شما می بایست شکمی، عمیق و آگاهانه باشد.
  • از این مهارت نه تنها در درمان بی خوابی بلکه می توانید درخیلی از موقعیت های اضطراب زا در زندگی کمک بگیرید.

8- با نخوابیدن با بی خوابی مقابله کنید

  • هرچه بیشتر سعی کنید به خواب بروید خواب بیشتر از شما فرار می کند. اگر خوابتان نمی برد نخوابید. نترسید بی خوابی شما را دیوانه نخواهد کرد. از آن نترسید و از تلاش آگاهانه برای به خواب رفتن پرهیز کنید و آن را به عهده سیستم ناهوشیار بدنتان بگذارید، مغزتان خود تشخیص می دهد چه وقت باید به خواب بروید. بی خوابی بیش از هر چیز از بی توجهی شما می هراسد.
  • اگر خوابتان نبرد بلند شوید، جای خود را تغییر داده و به مکانی آرام با نور ملایم رفته و شروع به مطالعه کنید تا ذهن شما از بی خوابی به مسئله دیگری معطوف گردد. بعد از خواندن چهار پنج صفحه، تمایل به خوابیدن مجددا در شما ایجاد می گردد.

دکتر الن نیکولا که از سال 1991 مطالعات خود را بر روی مسائل بی خوابی متمرکز کرده است معتقد است برای درست خوابیدن پنج قاعده اصلی وجود دارد: تاریکی، آرامش، دمای ثابت و مطبوع، برخورداری از اتاق خواب و دست آخر خوابیدن و بیدار شدن سر ساعات معمول. البته اگر شما از آن آدم های خوشبختی باشید که شرایط و شیفت های کاری، به آنها اجازه درست خوابیدن را می دهد. در نهایت اگر دچار بی خوابی آزار دهنده و شدید هستید بهتر است برای درمان بی خوابی به یک متخصص مراجعه کرده تا علت بی خوابی تان را کشف و رفع کند. می توانید از متخصصان اعصاب و روان در این زمینه کمک بگیرید.

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1249

به "درمان بی خوابی بدون داروهای گیاهی و شیمیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بی خوابی بدون داروهای گیاهی و شیمیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید